روز جهانی گرافیک

روز جهانی گرافیک تنھا روزی می باشد که می توان از زحمات طراحان گرافیک تقدیر کرد روز جهانی گرافیک در تقویم ایران ۷ اردیبهشت ماه است. هر ساله در کشورمان نمایشگاه های پوستر برای روز جهانی گرافیک برگزار می شود . در این نمایشگاه های پوستر طراحان گرافیک آثار گرافیکی مرتبط با گرافیک را به نمایش گذاشته و از دیگر طراحان و عموم دعوت به بازدید از نمایشگاه می کنند.
طراحی گرافیک
در تمام روزمرگی های ما وجود دارد. از بسته بندی مواد غذایی که با طرح های گرافیکی معرفی می شوند تا موبایل و کامپیوتری که در دست شماست.از بنرها و تبلیغات خیابانی تا لوگو شرکت ها و مغازه ها ولیکن برعکس مبالغ انجمن گرافیک ایران که سال به سال بالاتر می رود در واقعیت طراحان گرافیک از دستمزدهای کمی بهره می برند که جواب زحمات طراحی آن ها را نمی دهد. امید است انجمن گرافیک ایران قوی تر در این مسئله وارد شود.
طراحی گرافیک
از طرق مختلف دنیای همه ما را شکل می دهد و بر درک، اندیشه، واکنش و تصمیمات ما بسیار موثر است. طراحی گرافیک تعیین کنندۀ تاثیرگذاری اطلاعات بر ماست هرچند می تواند از راه رنگ، فرم و یا شکل باشد و کوچکترین علامت های خیابانی، وب سایت هایی که جستجو می کنیم، کالا هایی که خریداری میکنیم و یا کتابهایی که می خوانیم را شامل میشود. اصطلاح "طراحی گرافیک" همچنین می تواند به تعدادی از رشته های هنری و حرفه ای اشاره داشته باشد که بر ارتباطات و ارائه بصری متمرکز شده اند.
نکته ای که مهم است این است که طراحان گرافیک کشور این روز را از یاد نبرند و به هر نحوی از همکاران گرافیست و طراح خود تقدیر به عمل آورند.


روز جهانی گرافیک | پوستر ایران
از این رو ما نیز افتخار داریم سهمی کوچک در برگزاری نمایشگاه آنلاین روز جهانی گرافیک داشته باشیم . و در سال ۱۳۹۹ که ویروس کرونا وارد ایران شده است نمایشگاه پوستری به پاس زحمات تمام خانواده گرافیک ایران داشته باشیم.ما در پوستر ایران واجب دانستیم که برای جلوگیری از کمرنگ شدن هفته‌گرافیک، نمایشگاه پوستری به صورت مجازی برپا کنیم تا بتوانیم در راستای گرامی داشت این هنر ارزشمند حرکت موثری داشته باشیم.
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

از سال ۱۹۹۵ ، طراحان سراسر جهان گرد هم آمده اند تا روز جهانی گرافیک را به شکلی متنوع به عنوان جامعه جهانی که Icograda نشان دهند ، جشن بگیرند. در طول راه ، Icograda ابتکارات کلیدی را برای امکان گفتگو و همکاری جهانی ، پیشبرد رسالت و چشم انداز سازمان را آغاز کرده است. در سال ۱۹۹۷ ایکوگرادا از طراحان دعوت کرد تا با ارائۀ تعریف تازه ای از طراحی در آغاز هزارۀ جدید شرکت کنند. آثار گرافیکی ارسال شد و دسته بندی شد و در گردهمایی جامعۀ جهانی طراحی در کنگرۀ جهانی طراحی ایکوگردا در پونتا دل ایسته، اوروگوئه نمایش داده شدند.

شاید حتی این روزهای پر از سختی سال ۱۳۹۹ که به خاطر ویروس کرونا همه را خانه نشین کرده است، گرافیک بیشتر از هر چیز به چشم بیاید. و اطلاع رسانی های گرافیکی کشور قوی تر از قبل به چشم مخاطبین دیده می شود. ۲۷ آوریل روز جهانی گرافیک در تقویم جهان نام گرفته است. امسال هم هرچند با وجود ویروس کرونا به کشور ایران نمایشگاه ها لغو و کنسل شده است . ولیکن روز جهانی گرافیک در ۷ اردیبهشت۱۳۹۹۲۷ آوریل ۲۰۲۰ مشاهده می شود. این روز توسط شورای بین المللی انجمن های طراحی گرافیک (Icograda) تأسیس شد ، که در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳ تاسیس شد. روز جهانی گرافیک نام گرفت . روز جهانی طراحی گرافیک یک فرصت است برای به رسمیت شناختن نقش طراحی گرافیک در ارتباطات و نقش آن در جهان.