۱۰ نکته برای طراحی پوستر اصولی

۱. نوشته ها در پوستر

اولویت اصلی یک پوستر در معرض قرار گرفتن در یک رویداد است. اطلاعات کلیدی پوستر را باید به آسانی از فاصله دور دیده شود تا افراد و مخاطبین را به سمت پوستر بکشاند و به ترتیب سلسله مراتب مهمی نوشتار در پوستر رعایت شود. وقتی صحبت از طراحی پوستر می شود می توانید متن را به عنوان سه لایه مجزا تصور کنید:

عنوان: این عنصر اصلی (و بزرگترین) متن در طراحی پوستر است. عنوان پوستر می تواند علاوه بر نوشته یک عنصر هنری باشد. از یک تایپ قابل خواندن که جالب است و نیاز به توجه دارد ، استفاده کنید.

جزئیات: چه ساعتی ، کی ، کجا؟ این سوالات در سطح دوم متن پوستر قرار میگیرد. مخاطبین پوستر با دیدن متن دوم پوستر این اطلاعاتو دریافت می کنند ، اطلاعات و نوشته های پوستر را در اینجا به صورت مختصر تهیه کنید. در مورد اندازه ، دو گزینه وجود دارد. اندازه را به نیمی از عنوان اصلی پوستر استفاده کنید یا به استفاده از اندازه بزرگتر ادامه دهید و از تکنیک دیگری مثل کنتراست استفاده کنید. (انتخاب اغلب به عناصر دیگر و اهمیت متن ثانویه بستگی دارد.)

متن سوم : این متن معمولا یک سوم عنوان اصلی پوستر است. نیازی نیست که متن سوم از دور دیده شود . مثلا در یک پوستر تئاتر اسامی با اندازه متن سوم قرار میگیرد.

10 نکته مهم طراحی پوستر

10 نکته مهم طراحی پوستر

۲. تقویت کنتراست در پوستر

شما یک فرصت دارید که توجه یک شخص را به پوستر جلب کنید. تضاد زیاد بینعناصر پوستر می تواند به شما در انجام این کار کمک کند. یک پالت رنگ یکنواخت با تفاوت کم رنگ را فراموش کنید. با گزینه های رنگ متفاوت یک پوستر جسورانه طراحی کنید. طراحی پوستر زمان بسیار خوبی برای امتحان کردن یک تایپ یا پالت رنگی است که ممکن است برای سایر پروژه ها بسیار اشتباه باشد. رنگ های در پوستر انتخاب کنید که شوک بصری ایجاد کند.
به یک پس زمینه رنگی بزرگ نیز فکر کنید. بسیاری اوقات طراحان پوستر ، طراحی پوستر خود را با یک بوم سفید شروع می کنند. اگر معیار های طراحی شما اجازه می دهد ، از یک پس زمینه رنگی کامل استفاده کنید تا پوستر شما از همه بقیه متمایز شود.


۳. اندازه و مکان پوستر

این مهم است که قرار است پوستر شما در کجا واقع شود؟ مهم است که پوستر شما در چه اندازه و در چه مکانی نسب می شوند. اگر این نکات را قبل از طراحی پوستر بدانید می توانید پوستری طراحی کنید که روی مخاطب شما تاثیر بیشتری بگذارد.فرض کنید دیوار گالری که نمایشگاه پوستر در آن برگزار می شود سیاه باشد و شما در پس زمینه پوستر از رنگ مشکی استفاده کنید.اینکار تاثیر خوبی روی مخاطب پوستر شما نخواهد داشت. تضاد بصری نه تنها در طراحی شما مهم است بلکه یک عامل خارجی مهم نیز هست.

10 نکته مهم طراحی پوستر
10 نکته مهم طراحی پوستر

۴. یک نسخه از پوستر درست کنید

در حالی که طراحی پوستر در اصل یک پروژه چاپی است ، نسخه های کوچک پوستر را ایجاد کنید که می تواند در مکان های دیگر نیز استفاده شود. پوستر در مکان های دیگر مثل شبکه های اجتماعی ، وب سایت ، کاتالوگ نمایشگاه و کتاب چاپ شود. شما باید در نظر بگیرید که پوستر شما در سایزهای دیگر هم قابل تشخیص باشد.


۵- چاپ پوستر

پوستر طراحی شده را در سایز اصلی چاپ کنید. و با فاصله استاندارد به آن نگاه کنید. حال از نزدیک تر به آن نگاه کنید. در دو حالت پوستر شما باید قابل تشخیص باشد. مخاطب پوستر نباید به دلیل فاصله از مفهوم پوستر دور شود. طرح شما باید به گونه ای باشد که چه از دور چه از نزدیک یک مفهوم را به مخاطب بدهد. اگر بخواهیم در یک جمله این مفهوم را بیان کنیم میتوان گفت فاصله دلیل بر برداشت اشتباه مخاطب نشود.

10 نکته مهم طراحی پوستر

10 نکته مهم طراحی پوستر

۶-از فضای پوستر استفاده کنید

هنگامی که صحبت از پوستر است ، از فاصله های اغراق آمیز بین عناصر استفاده کنید. ممکن است در ابتدا کمی جالب به نظر نرسد ، اما فاصله اضافی تأثیر بصری و خوانایی در مسافت را به طرز چشمگیری افزایش می دهد.
چند مکان وجود دارد که فضای اضافی می تواند در طراحی پوستر شگفتی ساز باشد:

- بین حروف. حروف چسبیده به هم خوانایی را از فاصله دور سخت میکند. 
- بین سطرهای متن. اطراف حاشیه داخلی قاب پوستر.
- بین عناصر در انواع مختلف ، مانند تصاویر و متن.

هدف اصلی پوستر
انتقال مفهوم است. این نکات کمک میکند که پوستری که طراحی کرده اید بهتر دیده شود.


۷- اطلاعات تماس در پوستر

هدف هر پوستر این است که موضوع را در معرض دید مردم قرار دهند. به همین دلیل تماس با اقدام بسیار مهم است.سطح بالایی از طراحی را به آن اختصاص دهید. در پوستر ها تماس مانند اپلیکیشن ها و وب سایت ها آسان نیست. به همین دلیل این اطلاعات باید به راحتی در دسترس مخاطبین قرار بگیرد.در دادن اطلاعات تماس به مخاطبین پوستر خلاق باشید. مثلا از بارکد های دیجیتالی استفاده کنید تا مخاطبین را تشویق به اسکن بارکد کنید.

۸- با تایپوگرافی فوکوس ایجاد کنید.

طراحی پوستر یکی از جاهایی است که شما با تایپوگرافی زیبا می توانید مخاطبین پوستر خود را دیوانه کنید. برخی از بهترین پوسترها فقط با تایپوگرافی پوستر ساخته می شوند.
همان اصول تایپوگرافی را در نظر داشته باشید که می خواهید با هر پروژه دیگر انجام دهید . این استفاده از ۱۰ قلم در یک پوستر نیست. این ایجاد تفاوت و درگیری مخاطب با پوستر است. با این تایپوگرافی در پوستر تفاوت ایجاد کنید.
از تایپوگرافی استفاده کنید که خلق و خوی مناسبی را برای موضوع پوستر نشان می دهد. ممکن است در ابتدا این چالش برانگیز باشد ولی این یک حرکت رو به جلو برای طراحی پوستر خلاقانه است.


10 نکته مهم طراحی پوستر

۹. از تکنیک های مختلف در پوستر استفاده کنید

بسته به موقعیت مکانی و مخاطبین پوستر شما ، تکنیک چاپ مطلوبی وجود دارد که برای پوستر شما مناسب است. کارهای بسیاری وجود دارد که می توانید روی کاغذ با اجسام انجام دهید که در نرم افزارهای گرافیکی نمیتوانید انجام دهید. این ممکن است فرصتی مناسب برای پیدا کردن سبک پوستر شما باشد. مواردی مانند عکاسی برای پوستر ، استفاده از جوهر و قلم ، هنر کلاژ در پوستر و .... قبل از شروع به استفاده ایده خود را در ذهن پرورش بدید و سپس شروع به استفاده از تکنیک های مختلف در طراحی پوستر خود کنید.

10 نکته مهم طراحی پوستر

10 نکته مهم طراحی پوستر

۱۰- خلاقیت در ایده پوستر

اگر میخواهید پوستر شما متفاوت باشد باید خلاقیت خود را پرورش بدهید. سریع ترین ایده بهترین ایده پوستر نیست. بهترین روش برای طراحی پوستر خلاقانه این است که شما عوامل مرتبط با پوستر را بر روی یک کاغذ سفید بنویسید. پس از آن عوامل غیر مرتبط را بنویسید. حال سعی کنید با تلفیق این دو به یک ایده جدید برسید. مهم نیست اگر ایده شما برای طراحی پوستر خنده دار باشد. گاهی ترکیب موضوع پوستر با طنز خود کمک میکند که طراحی پوستر شما متمایز تر از دیگران باشد.